50 viktimat e tërmetit në Shqipëri

Shqipëria po përballet me një situatë të rënduar pas tërmetit të fortë të 26 nëntorit që goditi vendin dhe la pas vete shumë viktima, qindra të plagosur e mijëra banesa të shkatërruara.

Kërkimet nën rrënoja për persona të mbijetuar dhe viktima janë mbyllur një natë më parë, ndërsa numri i viktimave ka shkuar në 50.

Kryeministri Edi Rama konfirmoi sot se janë 41 persona që marrin ndihmë në spitale, 34 prej tyre në Qendrën Spitalore të Traumës, 4 në Spitalin e Durrësit dhe 3 janë dërguar për kurim jashtë vendit.

Rama deklaroi se 38 jetë nën rrënoja janë shpëtuar nga trupat shqiptare, kur nuk kishin arritur ende forcat e huaja dhe nuk duhet përbaltur puna e tyre.

“Deri në momentin e pasdites vonë kur ka mbërritur forca e parë e huaj e kërkim shpëtimit numëroheshin 38 persona të shpëtuar. 38 njerëz janë shpëtuar nga trupat tona. Nuk dua të mohoj faktin se trupat tona kanë nevojë për t’u fuqizuar në pikëpamjen e mjeteve dhe për t’u motivuar më shumë duke nisur me trajnime, nuk bëhet fjalë për të vënë dyshim dhe për të përqeshur kapacitetet e tyre. Në tërësinë e skuadrave të integruara skuadra jonë e urgjencës është e të gjitha standardeve”, tha Rama./BallkanWeb

Më poshtë gjeni emrat e 50 viktimave të tërmetit:

DURRËS

1. SHEMSEDIN SHUKRI ABAZI 08.07.1987, DURRES

2. DIENA AJET KARANXHAJ 07.10.1989, DURRES

3. ERIVOLA BAJRAM BROSHKA 20.05.1991, DURRES

4. BAJRAM ZEQIR HAJDARAMATAJ 30.07.1963, DURRES

5. AMELIA ALBERT LALA 21.05.2009, DURRES

6. KRISTI EDUART RECI 17.08.1994, DURRES

7. ESIELA DORJAN KARANXHA 10.01.2011, DURRES

8. EDUARD NDUE RECI 09.09.1965, DURRES

9. SADIK HAMIT QATO 14.09.1934, DURRES

10. KLAUS EDUART RECI 06.05.1988, DURRES

11. DOLORA PERILI RECI 06.01.1970, DURRES

12. SABAHETE HALIL LALA 04.02.1940, DURRES

13. GRISILDA SHKELQIM LALA 15.06.2000, DURRES

14. DIONISA ALBERT LALA 30.01.2018, DURRES

15. ENIS ALBERT LALA 30.01.2018, DURRES

16. EMILJO ALBERT LALA 28.06.2013, DURRES

17. MARJETA ISUF LALA 08.10.1988, DURRES

18. ILIR RAM LALA 20.11.1966, DURRES

19. ISAH SHUKRI ABAZI 30.11.1990, DURRES

20. ROZETA THANAS MECJA 31.08.1960, DURRES

21. SOTIRAQ VANGJEL MISHA 30.07.1964, DURRES

22. NAFIJE HAZIZ REXHEPI 30.09.1945, DURRES

23. FLATAR ZENELAJ 1955, DURRËS

24. XHULJETA SKENDER GJANA 20.05.1959, DURRES

THUMANE

1. BUKURIE ISLAM LEKA, 03.03.1939, THUMANE

2. FATMIRA QAZIM CARA, 07.07.1966, THUMANE

3. ERISA CARA, 28 VJEC, THUMANE

4. HASAN ALBERT CARA, 15.12.2001, THUMANE

5. FATMIRA CUKA, 44 VJEC, THUMANE

6. SARDI CUKA, 19 VJEC, THUMANE

7. SELVI DYLE LALA, 27.07.1945, THUMANE

8. ARJELA ROLAND LALA, 15.10.2014, THUMANE

9. HAJRIE MUSTAFA VATA, 64 VJEC, THUMANE

10. KRISTIAN MARJAN PRECI, 02.08.1994, THUMANE

11. SAIMIR PELLUMB GREGU, 31.09.1988, THUMANE

12. LUTFIE XHAFER CUPI, 20.10.1961, THUMANE

13. KLEMENT HAJREDIN CUPI, 28.04.1985, THUMANE

14. DRITA KASTRIOT CAKONI, 10.10.2004, THUMANE

15. SADAJANA BASHKIM HYSA, 08.06.1998, THUMANE

16. ALMIR ALBERT CARA, 22.02.1990, THUMANE

17. ROLEJDI SERVET VATA, 18.10.2012, THUMANE

18. PELLUMB SAMI GREKU, 09.12.1962, THUMANE

19. CELIKE NEVRUZ GREKU, 31.08.1962, THUMANE

20. HAJREDIN AHMET CUPI, 21.02.1953, THUMANE

21. ELIOS GEGA, THUMANE

22. ADERINA HASAN KADILI, 08.06.1998, THUMANE

23. ANTHI ILIA CARA, 02.02.1947, THUMANE

24. ERSID AFRIM HOXHOLLI, 22.06.1987, MAMURRAS

25. KASTRIOT QAZIM CAKONI, 31.08.1973, THUMANE

26. DIASTELA ISMAIL STENECI, 14.05.1994, THUMANE