Cilat ushqime e ndihmojnë dhe forcojnë shëndetin tuaj mental?

Ajshe Leka, nutriciste-dietologe

Një nga aspektet më të anashkaluar të shëndetit mendor është ushqimi. Ushqimi luan një rol të rëndësishëm në shëndetin tonë fizik, mendor dhe emocional.

Kur jeni duke luftuar me depresionin, mund të ndihet pak e tepërt të mendoni për të ngrënë ushqimet e duhura. Sidoqoftë, disa nga këto ndryshime të vogla në dietën tuaj, mund të ndihmojnë për të ulur simptomat dhe të kenë një efekt pozitiv në jetën tuaj të përditshme.

Depresioni prek shumë njerëz. Trajtimi dhe këshillimi mjekësor mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave. Përpos kësaj, edhe një dietë e shëndetshme, gjithashtu mund të përmirësojë mirëqenien e një personi.

Një nga faktorët mjaft të rëndësishëm  janë zakonet e shëndetshme ushqyese  apo një diete e përmirësuar e ushqimit  si një shtese e shkëlqyeshme  që mund të kontribuojë në luftimin e depresionit dhe simptomave përfshirë gjendjen shpirtërore dhe ankthin.

Dieta e përmirësuar duhet të përqendrohet në ushqime të freskëta që janë të pasura me lëndë ushqyese si dhe kufizimin e ushqimeve  të përpunuara, ëmbëltues artificialë, sheqer i rafinuar, vajrat e hidrogjenizuara, ushqimet e larta në natrium, alkooli, kafeina.

Hulumtimet kanë treguar  mbështetjen më të madhe në dy lloje te dietave:

  • Dieta mesdhetare – e cila thekson më shumë yndyrat e shëndetshme si vaji i ullirit dhe mishi i peshkut (të pasura me omega 3), drithëra dhe bishtajore, pemë dhe perime të freskëta, arroret.
  • Dietën DASH – e cila përqendrohet në drithërat, perimet dhe frutat, qumështin dhe produktet e qumështit me yndyrë të ulët, mishi i pulës, peshkut, arrat dhe kryesisht në uljen e sheqerit.

Në bazë të studimeve, truri juaj është veçanërisht i rrezikuar nga radikalet e lira. Edhe pse nuk ka asnjë mënyrë për të ndaluar plotësisht radikalët e lirë, ju mund të jeni në gjendje të zvogëloni efektin e tyre shkatërrues, duke ngrënë ushqime të pasura me antioksidantë, përfshirë:

Beta-carotene: kajsi, brokoli, kanellë, karota, kola, pjeshkë, kunguj, spinaq, patate e ëmbël

Vitamina C: boronica, brokoli, grejfrut, kivi, portokall, speca, patate, luleshtrydhe, domate

Vitamina E: margarina, arrat dhe farat, vajrat vegjetale, gruri

Gjithashtu për të lehtësuar simptomat e depresionit siç janë gjendja shpirtërore dhe ankthi, ne duhet të përqendrohemi te disa nga këto ushqime: arra braziliane, peshqit yndyrorë, si salmon, skumbri, sardele, trofta dhe harengë, të pasura me omega-3, vezë, fara kungulli, çokollatë e zezë, shafran i Indisë, kamomil, kos, vera e kuqe.

Një rol mjaft të rëndësishëm për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, luajnë ushqimet e freskëta dhe të papërpunuara.

Studiuesit e Universitetit të Otago në Zelandën e Re kanë paraqitur një hulumtim ku anketuan më shumë se 400 të rinj të moshave 18-25 vjeç në lidhje me zakonet e tyre tipike të ngrënies kur bëhet fjalë për ushqimet te papërpunuara te gatuara, konservuar, ose fruta dhe perime të përpunuara.

Ata gjetën në mënyrë të konsiderueshme më pak simptoma të sëmundjes mendore dhe ndjenja të përgjithshme të pozitivitetit, kënaqësisë së jetës dhe përmbushjes tek ata që konsumuan më së shumti shërbime të frutave dhe perimeve të papërpunuara, krahasuar me ata që hëngrën më shumë produkte të konservuar, të gatuar dhe të përpunuar ndryshe.

Studiuesit  cilësuan 10 frutat dhe perimet e papërpunuara që ata gjetën të shoqërohen me shëndet më të mirë mendor dhe më pak simptoma të depresionit.

Këto përfshijnë karota, zarzavate me gjethe të errëta si spinaq, marule, kastravec, mollë, banane, grejpfrut, agrumet e tjera, manaferrat e freskëta dhe kivi./mediafokus.info