Nutricistja rekomandon reduktimin e kripës te fëmijët

Nutricistja Diola Dosti Baftiu rekomandon reduktimin e kripës te fëmijët.

Burimi numër një i sodiumit tek fëmijët amerikanë dhe adoleshentët, është pizza, thotë ajo në një postim tek profili i saj.

Vetëm një trekëndesh pizza Hut, ka gjysmën e sasisë së rekomanduar të sodiumit për gjithë ditën.

Për të menaxhuar sasinë e kripës në pjatat ditore tonat dhe të fëmijëve tanë, mund të marrin disa hapa të thjeshtë:

– Mos shtoni kripë në tryezë.

E di që domatet me pak kripë extra mund të jenë fiksim për disa, por shtimi I kripës, mund të cojë në hypertension, pa e kuptuar.

– Mos shtoni shumë kripë gjatë gatimit.

Receptohet e shijes në gojë mësohen nga 2-4 javë me shijen e re të ushqimit me pak kripë.

– Provo të shtoni më shumë erëza dhe më pak kripë si piper, hudhër qepë, limon, rozmarinë, rigon dhe turmerik./Mediafokus/