7 lloje ushqimesh të cilat janë provuar që parandalojnë dhe kurojnë aknet

Aknet janë një gjendje e zakonshme e lëkurës që prek gati 10% të popullsisë së botës. Shumë faktorë kontribuojnë në zhvillimin e puçrrave, duke përfshirë prodhimin e sebumit dhe keratinës, bakteret që shkaktojnë puçrra, hormonet, poret e bllokuara dhe inflamacionin.

Lidhja midis dietës dhe puçrrave ka qenë e diskutueshme, por studimet e fundit tregojnë se dieta mund të luajë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e puçrrave. Hulumtimet në lidhje me ushqime të caktuara që kanë një rrezik në rritje për shfaqjen e puçrrave vazhdojnë ende dhe shpeshherë diskutohen. Megjithatë, ka ushqime të tjera dhe lëndë ushqyese që janë provuar se ndihmojnë për të patur një lëkurë të pastër.

Acidet yndyrore Omega-3: Omega-3 janë anti-inflamatore dhe konsumi i rregullt është lidhur me një rrezik të zvogëluar të shfaqjes së akneve.

Probiotikët: Probiotikët promovojnë zorrë të shëndetshme dhe mikrobiomë të ekuilibruar, e cila lidhet me uljen e inflamacionit dhe një rrezik më të ulët të zhvillimit të akneve.

Çaji jeshil: Çaji jeshil përmban polifenole që shoqërohen me ulje të inflamacionit dhe ulje të prodhimit të sebumit. Ekstrakte të çajit të gjelbër janë zbuluar se zvogëlojnë ashpërsinë e puçrrave kur aplikohen në lëkurë.

Shafran i Indisë: Shafran i Indisë përmban kurkuminën anti-inflamatore të polifenolit, e cila mund të ndihmojë në rregullimin e sheqerit në gjak, përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës dhe frenimin e rritjes së baktereve që shkaktojnë puçrra, të cilat mund të zvogëlojnë puçrrat.

Vitaminat A, D, E dhe zinku: Këto lëndë ushqyese luajnë role thelbësore në lëkurë dhe shëndet imunitar dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e puçrrave.

Dietat në stilin paleolitik: Dietat paleo janë të pasura me mish pa dhjamë, fruta, perime dhe arra.

Dietat në stilin mesdhetar: Një dietë mesdhetare është e pasur me fruta, perime, drithëra, bishtajore, peshk dhe vaj ulliri dhe me pak yndyrna qumështi dhe të ngopura, transmeton anabel.