Anglia ua ndalon lojtarëve të takohen me gratë gjatë Kupës së Botës

Kupa e Botës e Katarit është më pak se një javë larg, me lojtarët tashmë 100 për qind të fokusuar në ekipet e tyre kombëtare.

Për të shmangur problemet gjatë javës së ardhshme stërvitore, kombëtarja e Anglisë mori një masë drastike sa i përket lojtarëve dhe partnereve të tyre përkatëse.

Trajneri Gareth Southgate nuk dëshiron asnjë pengesë gjatë Kupës së Botës, shkruan Marca.

Çfarë vendimi mori Anglia?

Për të shmangur një shpërthim të COVID-19 që mund të dobësojë skuadrën, Southgate dhe stafi i tij kanë vendosur që lojtarët të mbahen larg partnereve të tyre gjatë Kupës së Botës.

“Ne jemi fleksibël në lidhje me kontaktet me familjet”, tha Southgate.

“Ne preferojmë të premtojmë dhe të japim më shumë”.

“Ne do të donim që kjo të ndodhte sepse mendojmë se është një pjesë e rëndësishme e një ekipi që ndihet i qetë dhe rehat, por për momentin askush prej nesh nuk e di se si do të jetë shkalla e transmetimit”.

Anglia dëshiron të bëjë kujdes maksimal dhe nuk po rrezikon për momentin.

“Familjet do të përzihen me një numër të madh njerëzish në stadiume. Ne do të duhet ta gjurmojmë këtë. Mund të ketë mënyra për ta bërë atë në një mënyrë më të sigurt jashtë, kështu që ne kemi plane në vend. Ne duam që kjo të ndodhë. por ne do të duhet ta monitorojmë nga afër”, shtoi Southgate.

Ku do të qëndrojnë partneret e lojtarëve?

Pavarësisht se nuk janë me lojtarët, partneret e tyre nuk do të kalojnë keq as gjatë Kupës së Botës.

Ato do të jenë në një anije lundrimi në brigjet e Dohas. Anija mbresëlënëse e lundrimit mund të mbajë pothuajse 7,000 pasagjerë, me rreth 30 bare, restorante, dhe një ekuipazh prej më shumë se 2,000 personash.

Ato do të qëndrojnë atje sepse akomodimi i propozuar në tokën e Katarit nuk i përmbushi pritjet e tyre.

Me këtë renditje, Tre Luanët do të përqendrojnë vëmendjen e tyre në ngritjen e një Botërori të dytë. /Klankosova.tv.