Bien çmimet e naftës në Kosovë, në Gjilan 1.39 nafta

Çmimet e derivateve në Kosovë kanë filluar të normalizohen, pas një ngritje të befasishme, shkruan Mediafokus.info

Çmimi për një litër naftë ka rënë tashmë në 1.50 deri në 1.52 centë, kurse benzina në 1.39 deri në 1.41 centë.

Kështu ka bërë të ditur për Gazetën Insajderi kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve, Fadil Berjani.

Kurse në rajon çmimet e naftës janë këto:

Shqipëri 1.77 centë nafta dhe benzina.

Mali i Zi 1.74 centë diesel – 1.58 centë benzina

Bosjna dhe Hercegovina -1.45 centë deri 1.70 centë

4.Serbia 1.60 centë diesel – 1.65 centë bezina

Maqedonia Veriore 1.43- Diesel, 1.44 centë benzina.

Në të vërtetë, në një pikë karburantesh në Gjilan, nafta shitet prej një jave me 1.39, ndërsa benzina – 1.27.  /Mediafokus.info