Digjet xhamia 139-vjeçare në Afrikën e Jugut

Xhamia 139-vjeçare e vjetër në qytetin Durban të Afrikës së Jugut është përfshirë nga flakë masive, raporton Al Jazeera.

Shkaku për zjarrin në xhaminë “Grey Street” nuk dihet ende, ndërsa nuk është raportuar për viktima.

Zjarrfikësit arritën që ta vënë zjarrin nën kontroll brenda dy orësh.

Xhamia me strukturë historike mund të akomodojë deri në 7000 besimtarë, kurse njihet si një ndër xhamitë më të vjetra dhe më të mëdha në hemisferën jugore.