I dyshuari për vrasjen e 27-vjeçares nga Argjentina është kosovar me shtetesi zvicerane

I dyshuari për vrasjen e 27-vjeçares nga Argjentina është nga komuna e Drenasit me shtetësi zvicërane. Viktima dyshohet se ka rënë nga kati i gjashtë i një hoteli në Fushë Kosovë dhe e njëjta ka vdekur në QKUK si pasojë e lëndimeve të rënda trupore.

Shtetasi i Zvicrës me origgjinë nga Kosova është arrestuar dhe sot me vendim të Gjykatës Themelore në Prishtinë i është caktuar masa e paraburgimit në kohëzgjatje një muaj.

Lajmin e ka konfirmuar për Gazetën Express zëdhënësja e Gjykatës Themelore të Prishtinës, Mirlinda Gashi.

Ajo tha se pas kërkesës së prokurorisë, të njëjti i është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji.

Policia ka njoftuar se kjo ngjarje ka ndodhur me datën 1 gusht rreth orës 01:59 dhe dyshuari ka qenë duke qëndruar së bashku me viktimën.

Motivi i vrasjes nuk dihet, ndërsa trupi i pajetë i viktimës është dërguar në IML për obduksion.

Gazeta zvicërane “Blick” ka raportuar për vrasjen e shtetases argjentinase në Fushë Kosovë.

“Blick” shkruan se nuk ka informacione për rrethanat e as motivin e vrasjes.

Departamenti Federal i Punëve të Jashtme konfirmoi arrestimin e shtetasit zviceran. Ambasada në Prishtinë është në kontakt me autoritetet përgjegjëse lokale. Për arsye të mbrojtjes së të dhënave dhe privatësisë, asnjë informacion i mëtejshëm nuk është i mundur, vijon tutje raportimin Blick.