Kështu e portretizon Behxheti legjendën e hendbollit, Muharrem Gashi

Artisti Lulzim Behxheti ka vazhduar me portrete për njerëzit që kanë lënë gjurmë, shkruan Mediafokus.info.

Kësaj radhe, Behxheti e ka portretizuar legjendën e hendbollit gjilanas, Muharrem Gashi.

“Ishte shumë i ri kur iku në amshim, vetëm 23 vjeç, por kishte ba namin dhe mitin rreth tij në të gjitha klubet e ish Yugosllavisë”, ka shkruar ai, sipër portretit.

Ja përshkrimi i plotë dhe pandërhyerje i Lul Behxhetit për Muharrem Gashin:

Muharrem Gashi, legjenda e henbollit Gilanas, ndoshta sportisti me i spikatur i te gjitha koherave te Gilanit, ishte shume i ri kur iku ne amshim, veqse 23 vjeq,por kishte ba namin dhe mitin rreth tij ne te gjitha klubet e ish Yu, ishte ai djali i pashem i korzos ku te gjitha qikat ishin rreth tij. Muharremi ishte ai qe me nxiti te ushtroj hendbollin, me kujtohen se me qfare fjale te zgjedhuna me bindi pse bash un do te isha portieri i Bozhurit. Te dyve endereat na mbeten te paplotsume, Muharremi na la pa u ba lojtari me i mire ne ish Yu e une pa u ba portieri i Bozhurit.

Po huazoj kte text nga Durgut Avdullahu -Dugi i ndjere

“GOLL I FUNDIT

 MUHARREM GASHIT

15.08.1978 vishegrad ne lojen e nderprem

te turnirit te mbremjes ndermjet k.h. Bozhurit te Gilanit dhe k.h. Radnickit  nga

Gorazhda ndodhi tragjedija ku nderon jet Muharrem Gashi.ishin minutat e fundit

te pjeses se par….

Gjat ndshjes pas ballafaqsimit me lojtar deperton ne mbrojtjen e ekipit kundershtar shuton fuqishem shenon goll

 vazhdon disa hapa bie ne tok……

Muharrem Gashii ishte 23 vjeqar talent dhe i fuqishem i takonte brezit te art bozhurit te Gilanit.

Ishte njeri nder lojtart i mir i

reprezentacionit kosoves.

Ka luajtur me sukses ne rolin e lojtarit qender dhe ansorit…

Muharrem Gashi eshte varosun me nderime te medha nga shum qytetar dhe sportist nga kosova,bosna dhe ish republikat jugoslave.”