Këta janë ministrat e qeverisë Hoti, AKR nuk është pjesë e saj

Kandidati për kryeministër Abdullah Hoti ka prezantuar ministrat e kabinetit qeveritar, të cilët vijnë nga subjektet politike të koalicionit.

Besnik Tahiri i AAK’së do të jetë zëvendëskryeministri i parë, ndërsa Driton Selmaj zëvendëskryeministri i dytë. E treta zv.kryeministre është Albulena Balaj-Halimaj nga Nisma Socialdemokrate. Goran Rakiq i Listës Srpska do të jetë zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal.

Hykmete Bajrami – Ministre e Financave

Besian Mustafa – Ministër io Bujqësisë

Vlora Dumoshi – Ministre për Kulturë, Rini dhe Sport

Arban Abrashi – Ministër i Infrastrukturës

Agim Veliu – Ministër i Punëve të Brendshme

Selim Selimi – Ministër i Drejtësisë

Armend Zemaj – Ministër i Shëndetësisë

Anton Quni – Ministër i Mbrojtjes

Blerim Kuqi – Ministër i Ekonomisë dhe Ambientit

Meliza Haradinaj – Ministre për Punë të Jashtme dhe Diasporë

Ramë Likaj – Ministër i Arsimit

Skender Reçica – Ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale

Vesel Krasniqi – Ministër i Tregitsë dhe Industrisë

Dalibor Jevtiq – Ministër për Kthim dhe Komunitete

Goran Rakiq – Ministër i Pushtetit Lokal

Enis Kercan  – Minisër i Zhvillimit Rural

Ajo që bie në sy, Behxhet Pacolli nuk është pjesë e qeverisë dhe as ndonjë kandidat tjetër nga ky subjekt politik, i cili përfaqësohet me dy deputetë në Parlamentin e Kosovës, si pjesë e listës së përbashkët në zgjedhjet nacionale me Nisma dhe PD./mediafokius.info