Kjo eshte përbërja e qeverisë Rama 3, sapo u bë publike

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar sot edhe kabinetin e ri qeveritar me të cilin do të qeverisë vendin në mandatin e tretë.

Zëvendëskryeministër do të jetë Arben Ahmetaj.

Ministri për Punët e Jashtme dhe Europën  – Olta Xhaçka

Ministri i Mbrojtjes – Niko Peleshi

Ministri i Drejtësisë – Ulsi Manja

Ministri i Punëve të Brendshme – Bledi Çuçi

Ministri i Financave – Delina Ibrahimi

Ministri për Infrastrukturën – Belinda Balluku

Ministri i Shëndetësisë – Ogerta Manastirliu

Ministri i Arsimit – Evis Kushi

Ministri i Kulturës – Elva Margariti

Ministria e Bujqësisë – Frida Krifca

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit – Mirela Kumbaro

Qeveria e re do ketë katër ministra shteti:

Elisa Spiropali – ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin

Edona Bilali – ministre e Shtetit per Mbrojtjen e Sipermarrjes

Bora Muzhaqi – ministre e Shtetit per Rinine dhe Femijet

Milva Ekonomi – ministre e Shtetit per Standardet dhe Sherbimet

Ajo që bie në sy është përfshirja e më shumë grave në qeveri, që është për t`u përshëndetur, dhe mospërfshirja e Pandeli Majkos në qeverinë e re.