Refugjatët ukrainas, larg shtëpisë, po luftojnë me jetën

Alina Dubyna u kthye në shtëpi në Ukrainë në fund të qershorit, pas gati tre muajsh në Zvicër. Ajo u bashkua me familjen e saj dhe e gjeti banesën e saj të paprekur, por kaq shumë në jetën e saj ka ndryshuar.

Para luftës, sopranoja e re këndoi me orkestrën filarmonike në Chernihiv, në veri të vendit. Sot ajo është e papunë, sepse shumica e anëtarëve të orkestrës kanë ikur në pjesë të tjera të Evropës.

Pothuajse gjashtë milionë njerëz, 90% e të cilëve janë gra dhe fëmijë, janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i luftës në fund të shkurtit, sipas Agjencisë së OKB-së për Refugjatët (UNHCR).

Qyteti i Chernihiv, i cili kishte afër 300,000 banorë para pushtimit rus, ka pësuar shkatërrim masiv. Rajoni është më rrallë nën sulm tani sesa në pranverë, por kohët e fundit është shënjestruar nga raketat.

“Ndjenjat e mia janë të komplikuara. Jam ribashkuar me vendin që e dua aq shumë, por nuk është më e njëjta Ukrainë”, tha Dubyna për SWI me telefon nëpërmjet një përkthyesi ukrainas, përcjell Albinfo.ch.

Më shumë se 60,000 ukrainas kanë gjetur strehim në Zvicër deri më tani, por fluksi i të ardhurve të rinj po ngadalësohet.

Ministrja e Drejtësisë Karin Keller-Sutter i tha Aargauer Zeitung se gjithnjë e më shumë ukrainas po kthehen në atdheun e tyre. “Ata vazhdimisht shprehin dëshirën për të kontribuar në rindërtimin e Ukrainës,” tha ajo.

Deri në fund të qershorit, sipas statistikave më të fundit të publikuara nga Sekretariati Shtetëror për Migracionin (SEM), rreth 500 refugjatë me leje S ishin zyrtarisht larguar nga Zvicra.

Këto leje ishin aktivizuar posaçërisht për njerëzit që ikin nga lufta në Ukrainë. Numri i ukrainasve që kthehen në shtëpi nga Zvicra po rritet, por totali aktual nuk dihet.

“Qytetarët ukrainas lejohen të qëndrojnë në zonën Shengen pa vizë për 90 ditë. Është e mundur që refugjatët që nuk janë regjistruar kurrë zyrtarisht të jenë larguar gjithashtu nga Zvicra”, shpjegoi zëdhënësja e SEM, Anne Césard./Albinfo.ch/