Rëndohet gjendja në Spitalin e Gjilanit, i brengosur drejtori klinik, Dr. Ukshin Ismaili

Ёshtë rënduar gjendja me COVID-19 në Spitalin e Përgjithshëm të Gjilanit, raporton gazeta online Mediafokus.info.

Aktualisht aty janë duke u trajtuar 113 pacientë, 78 prej të cilëve janë të konfirmuar me virusin COVID-19.

Drejtori klinik i Spitalit të Përgjithshëm, Dr. Ukshin Ismaili, ka thënë se ky është numri më i lartë i pacientëve që nga fillimi i pandemisë.

“Situata është tejet e rënduar dhe për brengosje në Spitalin e Përgjithshëm. Për momentin i kemi 113 pacientë të hospitalizuar, ku prej tyre 78 janë COVID-pozitiv dhe që të gjithë janë duke u trajtuar me oksigjeno-terapi”, ka thënë Ismaili për Mediafokus.info.

Ai pohoi se i gjithë stafi aty, me të gjitha kapacitetet profesionale, po japin çdo gjë nga vetja për t’iu dalë në ndihmë pacientëve.

“Mesazhi im dhe i të gjithë kolegëve sipas OBSH, IKSHPK dhe MSh është: maska, distanca, higjienë personale dhe mos grumbullim. I brengosuri, dr. Uka”, ka thënë Ismaili.

Ndryshe, të premten në Spitalin e Përgjithshëm të Gjilanit kanë ndërruar jetë 4 pacientë, të cilët ishin të konfirmuar me COVID-19./Mediafokus.info/