Rrufeja vret 20 njerëz në shtetin indian

20 persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e rrufeve në shtetin lindor indian të Biharit në vetëm 24 orë.

Të mërkurën dhe të enjten parashikohen stuhi të tjera me vetëtima në pjesët veriore të shtetit.

Kryeministri i Biharit, Nitish Kumar u ka kërkuar njerëzve që të ndjekin nga afër këshillat e autoritetit të menaxhimit të fatkeqësive të shtetit.

Qindra vdesin në Indi çdo vit nga rrufetë gjatë shirave të musoneve.

Një nga arsyet e përmendura për numrin e lartë të vdekjeve është numri i madh i njerëzve që punojnë jashtë në Indi krahasuar me pjesët e tjera të botës, gjë që i bën ata më të prekshëm.

India regjistroi më shumë se 18 milionë goditje rrufe midis prillit 2020 dhe marsit 2021, sipas një studimi nga Këshilli jofitimprurës i Promovimit të Sistemeve të Vëzhgimit të Rezistencës ndaj Klimës. Kjo ishte një rritje prej 34% krahasuar me një periudhë të ngjashme gjatë vitit të kaluar. /abcnews.al