Nutricistja Ajshe Ibrahimi ju tregon si mund të jetoni një dekadë më gjatë

Ushqimet kanë rol të rëndësishëm jo vetëm në mënyrën e jetës suaj, por edhe në jetëgjatësi, thotë nutricistja Ajshe Ibrahimi, shkruan Mediafokus.

Ajo këshillon që të respektohen pesë zakonet e shëndetshme ushqimore, nëse doni t`i shtoni më shumë se një dekadë jetës tuaj:

Këta janë pesë hapat, që nutricistja Ibrahimi ju këshillon t`i ndiqni:

– Ndalja e pirjes së duhanit

– Mbajtja  e peshës normale

– Të paktën 30 minuta stërvitje në ditë

– Një dietë e shëndetshme dhe e pasur me fruta, perime dhe drithëra të plota

– Reduktimi i përdorimit të mishit të kuq, yndyrave të ngopura dhe sheqerit.

/Mediafokus/