23-vjeçari kosovar e përgjaku gjithë banesën deri sa e mbyti me sëpatë 27-vjeçaren në Berlin

Të dielën e kaluar, një 23-vjeçar nga Kosova i tronditi banorët e një ndërtese dhjetëkatëshe në Berlin, kur në katin e nëntë të saj e goditi me sëpatë një 27-vjeçare ukrainase derisa ajo vdiq. Policia e vrau, por fqinjtë e tij thonë se vazhdojnë të jenë të tronditur.

Mediumi gjerman, T-Online, ka marrë rrëfimet e disa prej banorëve aty, të cilët folën për tmerrin që kishin përjetuar atë ditë.

Dera e banesës së Ümit Celik është thyer. Një derë e re iu vendos, por kjo nuk e qetëson atë. Ai është ende në shok.

Ai thotë se nuk mund t’u besonte syve kur u kthye nga turni i tij si barmen rreth orës 10 të mëngjesit të së dielës dhe eci nëpër korridorin e gjatë në katin e 9-të të ndërtesës parafabrikate në Löwenberger Strasse 2/4. Gjak, gjak kudo.

Gjaku kishte spërkatur muret dhe dyert e apartamenteve. Dera e tij nuk ishte e vetmja me një vrimë të madhe – e goditur me sëpatë. Nuk donte ta besonte atë që pa, thotë Celik: “Mendova se këtu shpërtheu Lufta e Tretë Botërore”.

Se çfarë ka ndodhur e ka marrë vesh nga lajmet. Një 23-vjeçar mësohet se e ka vrarë me sëpatë një 27-vjeçare ukrainase në një apartament në katin e 9-të. Britmat e gruas kishin jehuar tashmë në të gjithë ndërtesën.

“Ai i ndoqi ata në korridor me një sëpatë, duke goditur gjithçka që i dilte përpara”, thotë Marta, një stiliste polake e produkteve që jeton tre kate më poshtë. Ajo sapo kishte marrë me vete një shoqe kur celulari i saj vibroi rreth orës 7:40 të mëngjesit. Një e njohur nga kati i 9-të, e cila ishte zgjuar nga zhurma, ia kishte dërguar një mesazh në WhatsApp. “Këtu një i çmendur po vrapon me sëpatë”.

Kur Marta u kthye, policia ishte tashmë aty. Duhet të kishte pasur një thirrje paralajmëruese. Me sa duket burri e ndoqi ukrainasen përsëri në banesë. Oficerët thuhet se i bërtitën burrit që ta ulte armën, thotë Marta. Të tjerat ajo i di vetëm nga lajmet: Autori i dyshuar nuk ka pushuar së godituri verbërisht me sëpatë gruan e shtrirë në tokë. Dy oficerë e kishin qëlluar në fund, përcjell Express.

Marta e nxjerr celularin. Ajo kishte bërë shumë foto atë ditë. Një tub plasi dy orë pasi mbërriti policia. Nëse autori i ka dëmtuar edhe linjat teksa e ndiqte gruan, tani është një mister. E vetmja gjë e çuditshme është se dëmi thuhet se ka ndodhur në katin e 10-të. Pas kësaj u ndal rryma.

Marta vazhdon t’i shfletojë fotot. Njëra tregon ballkonin e banesës ku u vra barbarisht gruaja. Një dritare varet e shtrembër në menteshë. Një xham u thye. Marta thotë se autori ishte parë në ndërtesë vetëm disa herë më parë. Është një shqiptar nga Kosova. “Bild” shkruan se ai kishte probleme me alkoolin dhe drogën.

Prokuroria publike tani është duke hetuar marrëdhëniet mes autorit dhe viktimës. Gjithashtu duhet sqaruar se çfarë po bënin në banesë. Në zilen e derës është një emër gjerman. Marta thotë se qiramarrësi është një plak i njohur si i varur nga alkooli. Një herë ajo e kapi atë teksa urinonte i dehur në ashensor.

Në ndërtesë thuhet se burri ia kishte dhënë banesën një gruaje të pastrehë ukrainase. Shqiptari thuhet se ka qenë i dashuruar pas saj dhe e ka përndjekur disa herë. “Por gruaja nuk donte të kishte asgjë me të”, thotë Marta. Thuhet se ka një skedar audio që dokumenton komunikimin në korridor. Më pas autori thuhet se ka bërtitur: “Ti do të vdesësh sot. Do të ta q** motrën. Sot është dita”, përcjell Gazeta Express.

Askush në ndërtesë nuk mund dhe nuk dëshiron t’i përgjigjet pyetjes se kush është ukrainasja, sa kohë jeton në atje dhe çfar bën. Vështirë se ndonjë nga fqinjtë në katin e 9-të përgjigjet kur i bie ziles. Vetëm një grua e hap derën për pak kohë, por më pas e mbyll me shpejtësi. “Njerëzit janë krejtësisht të tronditur”, thotë Marta, raporton mediumi gjerman.

Së pari vdekja mizore e ukrainases. Më pas të shtënat në drejtim të autorit. Dhe më pas tubi shpërtheu, duke përmbytur të gjithë ndërtesën. U ndal edhe energjia elektrike. Marta thotë: “Nuk e kuptoj pse banorët nuk po evakuohen të gjithë”. Të hënën në mëngjes, mjeshtrit ishin jashtë dhe rreth ndërtesës.

“A ka ndodhur vërtet në mes të Gjermanisë?” pyet Françeska, një italiane nga kati i 9-të, e cila po shkonte në ashensor. Edhe ajo i kishte dëgjuar thirrjet për ndihmë të dielën në mëngjes. Dhe as ajo nuk e kishte telefonuar policinë. Françeska thotë se tani e ka ndërgjegjen e rënduar. “Ndihem si një m**”. Por zënkat ishin pjesë e përditshmërisë në këtë ndërtesë. Dhe klithmat nuk e kishin trembur më askënd aty.

Por ajo kurrë nuk mund ta imagjinonte se një grua do të vritej me sëpatë, thotë Françeska, duke parë spërkatjet e gjakut në dyer. Ende ai krim e tejkalon imagjinatën e tyre. Ajo thotë: “Mendoj se duhet të iki nga këtu”.