Anulimi i dasmave acaron estradën, Labi paralajmëron protesta

Deklarata e ministrit të Shëndetësisë se sivjet nuk do të ketë dasma, fejesa, ahengje familjare, ka bërë që në Kosovë të fillojë me të madhe anulimi i kontratat e rezervimeve me restorane, studoi të xhirimeve, grupe muzikore, studio dekorimesh dhe shërbime të tjera.

Kështu ka thënë Tefik Ibrahimi nga Gjilani, i cili udhëheq një biznes familjar që merret me pjesën e dekorit në dasma.

Sot ka reaguar edhe Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, këngëtari Labinot Tahiri, duke thënë se këngëtarët kanë paradhënien për rezerim dhe se nuk mund t’i kthejnë ato para, nëse anulohen dasmat, meqë i kanë mjetet i kanë shpenzuar.

Ai tutje është ankuar se ka për të paguar edhe kredi dhe tatim për shtetin.

Këngëtari nga Ferizaj ka paralajmëruar edhe protesta për një gjë të tillë.

Reagimi i plotë:

Më vjen keq tej mase ku kështu klasifikohen bizneset të cilat duhet bllokohen kinse per rastin e pandemise!

1 Ne si këngëtarë kemi marrur kopare, dhe ato nuk mund te kthehn përarsye se i kemi hargjua dhe tani si do te shtyhet dasma e njeriut qe pret ta beje dasmen!

2 a me paguan kredine personalisht mua shteti tani që raten e kam çdo muaj 2100 €

3 si te ja bejm me bankat, ku ato nuk pyesin?

4 si kerkoni tatim me ju pagu edhe pse jam zero zero me pagesa kur nuk punojme pra në këtë sezonë!

Ta merrni seriozisht këtë qështje se do të thras protesta dhe jo hajgare protesta sepse unë nuk vrapoj per protesta të partive por per jeten e qytetarëve.

A e dini se afro 30.000 puntor staf mbesin pa punë sa i perket restoraneve kush ju jep para per muajt qe i humbin?

Uroj që Estrada është e gatshme të reagoj dhe pronarët e restoraneve dhe të diskotekave!

Fundja, unë fitoj nga ky profesion dhe ndaj parate e mia me skamnoret tash e 15 vite , neser me dhimet qytetari nëse nuk kam me i dhuru diqka.

Kurfar Pandemie nuk ka as kurfar Virusi nuk ka, kjo është shperlarje e trunit të popupljve se qe 1 muaj e gjysëm jam me njerëz por hala sme vdiq kush as në shtëpi dhe as unë edhe pse pa maska e dorza para qytetarëve!/mediafokus