Këto janë shenjat fizike të ankthit

Ankthi është një ndjenjë stresi, frike dhe shqetësimi. Ndonjëherë, mendja jonë është e mbingarkuar me stres dhe ende nuk arrijmë të kuptojmë se shëndeti jonë mendor po përkeqësohet. Shumica e njerëzve përjetojnë ankth me raste. Marrja e një pushimi dhe praktikimi i aktiviteteve të ndërgjegjshme mund të ndihmojnë në lehtësimin e ankthit tuaj. Megjithatë, mund të kthehet në një çrregullim serioz nëse zgjat për një kohë të gjatë, shkakton shqetësime të konsiderueshme ose ndikon në jetën tuaj.

Ankthi nuk është vetëm në kokën tuaj. Mund të shkaktojë edhe simptoma fizike. Më poshtë ju tregojmë disa simptoma fizike që mund të jenë shenjë e ankthit. Është mirë të kërkoni këshilla mjekësore nëse keni ndonjë simptomë të tillë, shkruan Everyday Health, transmeton Klankosova.tv.

Frymëmarrje e shpejtë ose gulçim

Kur mendja juaj përjeton stres, ankthi është përgjigja e trupit tuaj për t’ju alarmuar për kërcënimet. Kjo quhet përgjigja “luftoni ose ikni”. Në një skenar të tillë, ju merrni frymë me shpejtësi, sepse mushkëritë tuaja po përpiqen të përçojnë më shumë oksigjen nëpër trupin tuaj në përgjigje të rrezikut. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni pa frymë, gjë që mund të shkaktojë ankth të mëtejshëm.

Tension në trup

Përgjigja “lufto ose ik” e trupit tuaj nga ankthi mund të bëjë që trupi të ngurtësohet, duke çuar në dhimbje muskujsh. Muskujt e tendosur mund t’ju përgatisin për t’u larguar shpejt nga rreziku. Megjithatë, ky stres në muskuj mund të çojë në dhimbje trupi, dhimbje koke dhe migrenë.

Paqëndrueshmëria

Ashtu si ngurtësimi i muskujve, disa njerëz mund të përjetojnë shqetësim, i cili mund të çojë në një sërë sjelljesh ankthioze si goditjet e tepërta të këmbëve dhe shtrëngimi i tepërt i duarve.

Ushtrimi në përgjithësi mund të ndihmojë në uljen e stresit. Nëse nuk mund të jeni aktiv, provoni të uleni çdo ditë jashtë. Hulumtimet tregojnë se kalimi i kohës në natyrë mund të jetë i dobishëm për shëndetin mendor.

Sulme paniku

Njerëzit me çrregullime ankthi mund të përjetojnë sulme paniku. Një sulm paniku karakterizohet nga një rrahje e shpejtë e zemrës, djersitje intensive dhe pacienti mund të ndihet sikur do të vdesë.

Nëse keni një atak paniku, mund të keni probleme me frymëmarrjen ose të ndiheni sikur po mbyteni. Shenja të tjera përfshijnë ndjesi mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në pjesë të trupit, dhimbje gjoksi dhe ndjesi kokëfortësie ose marramendje, sikur mund të humbni mendjen. Ndjenja e mbinxehjes ose të dridhurave mund të jenë gjithashtu shenja të një sulmi paniku nga ankthi.

Probleme me tretjen

Gjatë një sulmi ankthi, trupi lëshon hormone adrenalinë dhe kortizol, të cilat mund të ndihmojnë kur përballeni me një kërcënim. Këto hormone janë përgjegjëse për rritjen e rrahjeve të zemrës dhe frymëmarrjes. Megjithatë, lirimi i shpeshtë i këtyre hormoneve për shkak të stresit ose ankthit mund të ketë efekte afatgjata shëndetësore. Ato gjithashtu mund të ndikojnë negativisht në tretjen tuaj dhe sheqerin në gjak. Njerëzit mund të përjetojnë dhimbje stomaku, të përziera ose probleme me tretjen.