Sot e nesër temperaturat do të jem shumë të larta

Sot e nesër në Kosovë do të mbretërojnë temperatura të larta.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës këshillon qytetarët t’i shmangen kontaktit direkt të rrezeve të diellit dhe aktiviteteve fizike.

Temperaturat do të shkojnë deri në 34 gradë Celsius gjatë së mërkurës dhe së enjtes.

“Moti për dy ditë, 29-30.06.2022. Do të mbajë mot me diell dhe vranësira të pakta, kryesisht rreth relievit malor. Vranësirat ditën e enjte gjatë pjesës së dytë të ditës, ka mundësi që vende-vende të shoqërohen me riga shiu dhe shkarkime rrufesh. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-34 gradë Celsius”, thuhet në njoftim.

“Situata biometeorologjike vazhdon të jetë jostabile për shkak të indeksit të lartë UV. Këshillohet të ju shmangemi kontaktit direkt të rrezeve të diellit, aktiviteteve fizike, sepse kjo situatë meteorologjike ndikon negativisht te shumë persona me sëmundje kronike (hipertension, ostmatikët, diabetikët) dhe te të moshuarit.”, thuhet në njoftimin e Institutit.