Sot priten fluskat e para të borës

Kosova pritet të zbardhet sot për herë të parë nga bora. Instituti Hidrometeorologjik ka njoftuar se dita e diel do të karakterizohet me mot kryesisht të vranët.

Sipas Institutit, vranësirat gjatë orëve të vona parashihen të sjellin riga shiu të shoqëruara me fjolla bore, derisa, në viset malore parashihen reshje bore të intensitetit të dobët dhe mesatar.

“Në fushat barike pritet të ketë luhatje gjë që do të ndikoj që masat ajrore të jenë më aktive, prandaj cilësia e ajrit pritet të ketë një përmirësim gradual. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -3 deri -2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-7 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga kuadrati verilindor me shpejtësi 1-6m/s”, thuhet në njoftim.