Ushqimet më të mira dhe më të këqija për mëngjesin e fëmijëve tuaj

Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm për fëmijët, pasi ata kanë nevojë që të ushqejnë trupin dhe mendjen. Në vijim gjeni një listë me disa nga ushqimet më të këqija dhe më të mira për mëngjesin e tyre.

1 – Krem çokollate me arra mund të jetë një ushqim i shijshëm për fëmijët, por produkte të tilla përmbajnë sheqer me bollëk, i cili u siguron atyre energji në fillim, por do të ndihen tepër të lodhur më vonë.

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

2 – Drithërat që tregtohen në supermarket përmbajnë sheqer për të qenë të shijshme. Në vend të tyre, shihni etiketën e përbërësve dhe kushtojini rëndësi sheqerit dhe sasisë së proteinave dhe fibrave.

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

3 – Pijet e mëngjesit shiten rëndom nëpër dyqanet ushqimore dhe farmacitë, por edhe këto produkte janë të ngarkuara me sheqer për të rritur numrin e kalorive. Nëse fëmija është i shëndetshëm, nuk ka nevojë për kalori shtesë.

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

4 – Bukë e thekur me reçel duket si një mëngjes klasik, por fëmijët mund të ndihen të fryrë me kalori të zbrazëta. Ata e preferojnë bukën e bardhë, por ajo pothuajse nuk ka fibra. Në vend të saj, zgjidhni bukën e zezë dhe/ose me fara.

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

5 – Pancakes janë një ushqim i shijshëm, por përberjen e tyre mos e blini të gatshme. Mjafton të përzieni pak banane të shtypur dhe vezë dhe të skuqni përzierjen. Shtoni fruta të freskëta dhe arra për një mëngjes të shëndetshëm.

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

6 – Proshuta dhe salçicet nuk janë zgjedhja më e shëndetshme e mundshme, pasi mbushen me përbërës të tjerë, natrium, yndyrë dhe nivele të larta të kolesterolit. Kontrolloni paketimin për të parë përbërësit.

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

Përsa i përket ushqimeve më të mira:

1 – Bollgur i përgatitur në shtëpi me fruta dhe lajthi

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

2 – Vezë

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

3 – Muffins me krunde tërshëre

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

4 – Lëng i freskët frutash

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

5 – Kos shtëpie me granola

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

6 – Gjalpë kikiriku me banane

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

7 – Omletë

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

8 – Sanduiç shtëpie me vezë

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

/anabel/