Vdes 112 vjeçari, njeriu më i moshuar në botë

Njeriu më i vjetër në botë, Bob Weighton që përjetoi dy luftërat botërore, ka vdekur në moshën 112 vjeçare, pas një beteje të guximshme me kancerin.

Weighton (1908), kishte festuar ditëlindjen e tij në mars, në shtëpi në Alton, Hampshire.

Ai lindi në Hull, East Yorkshire, jetoi në periudhën e gripit spanjoll, dy luftërat botërore dhe 25 Lojërave Olimpike Verore.

Weighton fitoi Rekordin Botëror Guinness në mars të këtij viti pas vdekjes së burrit japonez Chitetsu Watanabe.

Ai la pas tre fëmijë, 10 nipër e mbesa dhe 25 stërnipër e stërmbesa.

Dumitru Com nescu, nga Rumania, tani është njeriu më i vjetër në botë, me moshë 111 vjeç dhe 202 ditë.

Weighton festoi ditëlindjen e tij të 112-të në mars në fillim të bllokimit, megjithëse ai e festoi vetëm atë për shkak të shpërthimit të Covid-19.

Duke folur në atë kohë, ai tha: “Nuk ka festime për ditëlindjen, të gjitha ato janë anuluar. Unë jam në izolim. Më pëlqen të takoj njerëz të rinj, kështu që nuk ka qenë ideale, por nuk më shqetëson shumë ditëlindja.”

Weighton ishte gjashtë vjeç kur filloi Lufta e Parë Botërore në 1914.

Ai më parë tha: “Mbaj mend ushtarët që marshonin nëpër rrugë dhe sulmet ajrore të Zeppelin. Ne u bombarduam në Hull, si dhe në Londër. Gjatë bastisjeve të para, mbaj mend që u fsheha nën shkallë në korridor.”

Pasi la shkollën, ai ndoqi gjurmët e xhaxhait të tij inxhinier dhe kaloi tre vjet në industrinë e ndërtimit të anijeve në Tyneside.

Ai më parë tha: “Kur dola nga praktika ime nuk pata absolutisht punë”.

Kështu që u bë vullnetar, dha mësim jashtë vendit dhe u bashkua me një program misionar në 1933, duke shkuar të mësonte anglisht në një shkollë djemsh në Tajvan.

Pak para se të nisej, ai takoi gruan e tij Agnes. Pasi u martuan katër vjet më vonë në Hong Kong, ata u zhvendosën në Kanada dhe më pas në Amerikë, ku Bob punoi si inxhinier dhe përkthyes para se të transferohej përsëri në Mbretërinë e Bashkuar në 1946.

Tre fëmijët e tyre kanë lindur të gjithë jashtë vendit. David në Tajvan, dhe më pas Peter dhe Dorothy në Kanada gjatë dy viteve në vijim.

Mjerisht, pas 50 vjet martese, Agnes vdiq në 1995 nga një sulm në zemër.