Zvicra sytë te Xhaka për Evropian

Kampionati Evropiani është gati të fillojë. UEFA.com ka përshkruar të gjitha kombëtaret pjesëmarrëse.

Në shkrimin për Zvicrën, lojtarin kryesor e kanë përshkruar Granit Xhakën.

Lojtari kryesor: Granit Xhaka

Një lojtar i ashpër me vizion të shkëlqyeshëm, Xhaka e mban Zvicrën së bashku. Fakti që Zvicra dorëzoi një epërsi 3:0 kundër Danimarkës pas zëvendësimit të tij në minutën e 79-të për të barazuar një kualifikuese të Marsit 2019, ju tregon shumë.

Kujtojmë se Xhaka do të jetë kapiten i Zvicrës në Evropian. Si lojtar që duhet shikuar, UEFA.com e ka përcaktuar Breel Embolo.

A e keni ditur: Zvicra ka kaluar me sukses çdo fazë të grupeve nën drejtimin e Petkoviq, por ende nuk ka fituar një ndeshje nokaut: në Kupat e Botës 2014 dhe 2018, EURO 2016 dhe Ligën e Kombeve, shkruan albinfo.ch.

Zvicra është në Grupin A, së bashku me Italinë, Turqinë dhe Uellsin.