AAK zëvendëson tre kandidatët e dënuar, dërgon emrat e rinj në PZAP

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) i ka zëvendësuar tre kandidatët për deputetë të cilëve nuk iu lejua kandidimi për shkak të problemeve me ligjin.

Kështu merr vesh Gazeta Express nga burime të saj brenda PZAP-së.

Përveç AAK-së edhe Nisma Socialdemokrate dhe LVV-ja kanë dërguar ankesë në PZAP, pasi disa kandidatë të tyre për deputet nuk kanë arritur të certifikikohen.

Nga Lëvizja Vetëvendosje procesin e certifikimit nuk e ka kaluar as kreu i kësaj partie, Albin Kurti.

Pas pak minutash pritet që PZAP-ja të dalë me njoftim zyrtar mbi ankesat e nëntë subjekteve politike në lidhje me moscertifikimin nga KQZ-ja.