I dha fund jetës pasi vuajti 14 muaj nga COVID-19

Një person nga Britania e Madhe, i cili vuajti më së gjati nga COVID-19 dhe kaloi 14 muaj e gjysmë në spital, vdiq pasi vendosi të ndalonte trajtimin.

Jason Kelk, 49 vjeç, u infektua në fillim të pandemisë dhe u shtrua në Spitalin St. James në Leeds, West Lorx, më 31 mars të vitit të kaluar. Ai qëndroi atje deri në këtë mëngjes kur u transportua në një shtëpi afër, ku kaloi orët e fundit i rrethuar nga anëtarët e familjes së tij.

Duke i dhënë homazhe “shokut të saj të shpirtit” me të cilin ishte për 20 vjet, bashkëshortja Sue Kelk (63) shtoi se “Ishte shumë paqësor. Ishte patjetër e rëndësishme për të që të vazhdonte me kushtet e tij. Ka shumë njerëz të pikëlluar që kanë mbetur pas”.

Jason, i cili kishte diabet dhe astmë të tipit 2, u pranua në spital më 31 mars të vitit 2020 dhe vetëm disa ditë më vonë më 3 prill, ai u transferua në kujdesin intensiv.

Ai ka qenë atje që nga ajo kohë, duke luftuar për jetën e tij pasi virusi i shkatërroi mushkëritë dhe shkatërroi veshkat. Jason zhvilloi probleme kaq serioze në stomak, saqë iu desh të ushqehej në mënyrë intravenoze.

Shpresa u zgjua në muajin mars të këtij viti kur shënoi 15 ditë me radhë pa përdorimin e aparatit të frymëmarrjes. Ai u hoq nga dializa dhe shijoi vizitat familjare jashtë spitalit një herë në javë.

Në atë kohë, ai tha se shpresonte të kthehej në shtëpinë e tij në Leeds, duke thënë se donte të “ulej në divan dhe të hante peshk dhe patate të skuqura me Sue dhe të shikonte televizion”.

Sidoqoftë, ai shtoi se “Unë kam humbur shpresën në disa raste, kryesisht sepse edhe tani destinacioni në të cilin do të shkoj më duket shumë larg”.

Shërimi i Jasonit ishte aq i mirë sa ai mund të pinte çaj dhe të hante biskota dhe të kthehej në një nga pasionet e tij – kodimin e kompjuterit.

Për fat të keq, në fillim të majit, gjendja e tij u përkeqësua dhe më në fund iu desh të kalonte disa ditë në një aparat respirator, para se të zhvillonte dy infeksione, transmeton telegrafi. Ai i tha Sue se “kurrë nuk u shërua në të vërtetë dhe se nuk duronte më” prej tyre.

Tre javë më parë, ai u vu përsëri në një aparat për frymëmarrje 24 orë në ditë, dhe Sue tha se në atë moment, ai vendosi që ishte mjaft.

“Ai thjesht donte që gjithçka të mbaronte. Antibiotikët funksionuan, por shpirti i tij ishte zhdukur. Unë nuk mendoj se Jason nga shkurti i vitit 2020 është zhdukur. Ky është Jason që ne e njihnim dhe e donim”.

Sue tha se Jason ishte i rrethuar nga të dashurit para se të ndërronte jetë.