Interesante: Vendet që udhëhiqen nga gratë kanë më pak viktima nga koronavirusi

Një artikull në revistën “Forbes” përpiqet të shpjegojë pse vendimet e udhëhequra nga këto gra kanë bërë të mundur kufizimin e ndikimit të koronavirusit në vendin e tyre.

Vende të tilla si Islanda, Tajvani, Gjermania, Zelanda e Re, Finlanda, Norvegjia dhe Danimarka ndajnë dy gjëra të përbashkëta.

Një: ata përballen me epideminë e koronavirusit me efikasitet të frikshëm dhe kanë shumë më pak viktima se të tjerët.

Dy: të gjitha ato drejtohen nga gratë.

A duhet të shohim një lidhje shkaku dhe efekti? Revista Forbes është e bindur për këtë dhe, në një artikull magjepsës të datës 13 Prill 2020, nxjerr në pah disa nga vendimet përshëndetëse të marra nga këto personalitet shtetërore.

Një specialist i studimit të gjinive, Avivah Wittenberg-Cox titulloi artikullin e tij: “C’farë kanë të përbashkët vendet me përgjigjet më të mira ndaj koronavirusit? Udhëheqëse gra.

Për të, të gjithë liderët në krye të këtyre vendeve kanë demonstruar cilësi të çmuara, siç janë shpikja, përgjegjësia, qetësia dhe fryma e së vërtetës.

Ekstrakte nga artikulli i tij:

Rreth Gjermanisë

“Angela Merkel, Kancelarja e Gjermanisë, u ngrit herët dhe me qetësi u tha bashkatdhetarëve të saj se ishte një virus serioz që do të infektonte deri në 70% të popullatës. “Kjo është serioze,” tha ajo, “merreni seriozisht.” Ajo e mori seriozisht, kështu që edhe gjermanët e morën seriozisht gjithashtu. Testet filluan që në fillim. ”

Rreth Tajvanit

“Ndër përgjigjet më të shpejta ishte ajo e Tsai Ing-wen në Tajvan. Në janar, në shenjën e parë të një sëmundjeje të re, ajo futi 124 masa për të bllokuar përhapjen pa pasur nevojë të përdorë bllokime që janë bërë të zakonshme diku tjetër. Tani ajo po dërgon 10 milion maska ​​në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë. ”

Rreth Zelandës së Re

“Jacinda Ardern, në Zelandën e Re, në fillim vendosi një bllokim të vendit dhe një nivel të lartë alarmi. Ajo imponoi vet izolim te njerëzit që hynin në Zelandën e Re, dhe kjo, për çudi, kur kishte vetëm 6 raste në shkallë vendi. Ajo ndaloi të huajt të hyjnë menjëherë pas kësaj mase. Qartësia dhe vendosmëria shpëtojnë Zelandën e Re nga stuhia. ”

Rreth Islandës

“Islanda, nën udhëheqjen e Kryeministres Katrín Jakobsdóttir, ofron testim falas të koronavirusit për të gjithë qytetarët e saj (…) ndërsa gjetkë, shumica e vendeve kanë testime të kufizuara te njerëzit me simptoma. ”

Rreth Finlandës

“Sanna Marin u bë kreu më i ri i shtetit në botë kur u zgjodh dhjetorin e kaluar në Finlandë. U desh një udhëheqëse e gjeneratës Y për të përdorur ndikuesit e mediave sociale si agjentë kryesorë në luftën kundër krizës së koronavirusit.”

Rreth Norvegjisë

“Kryeministrja Norvegjez Erna Solberg kishte idenë inovative të përdorimit të televizionit për të folur drejtpërdrejt me fëmijët e vendit të saj (…) Solberg mbajti një konferencë të posaçme për shtyp, ku nuk u lejuan të rriturit. Ajo u përgjigj pyetjeve nga fëmijët në të gjithë vendin, duke marrë kohë për të shpjeguar pse ishte mirë të kesh frikë.”/MLH/mediafokus.info