Poezia e Çun Lajçit: Uron Kurtin, lavdëron Pacollin, kritikon komandantët

Artisi i njohur kosovar, Çun Lajçi, si zakonisht, ka shkruar disa rreshta kushtuar seancës së sotme të Kuvendit të Republikës.

Përmes poezisë, të cilën e ka publikuar në llograrinë e tij në Facebook, Lajçi ka uruar Kurtin, e ka përgëzuar Pacollin, por i ka kritikuar komandantët, të cilët e lëshuan seancën, pak para se të votohej qeveria Kurti, transmeton Mediafokus.info.

Ja poezia e artistit Çun Lajçi

Po

Urime Kosovë

E ty djalosh që denjësisht i dëgjove smirëzitë

Albin

Njimend nji dasem e mirë

Ani se dasmorët ikën para se nusja

Të zbriste nga kali i bardhë

Kështu thanë u kishin dy bajraktarët

Komandantat

E plaku do t’u thoshte

Marren merreni e çojani konakut tuej

Po

U gëzuem Albin dhe t’prift e mbara

Për punë t’mira edhe neve do t’na keshë mbrapa

Por

Burrnore ishte edhe fjala jote Behgjet

Dhe s’mundem pa t’urua e pa t’thanë

T’lumtë për votën e burrninë Bac

/MediaFokus.info/