Zvicër ‘rifreskon’ listën e karantinës: Kosova mbetet në grupin e vendeve të rrezikut

Për shkak të numrit në rritje të infeksioneve, autoritetet zvicerane shpesh azhurnojnë listën e tyre të kombeve me rrezik të lartë.

Më 3 maj, udhëtarëve nga rajonet dhe vendet e mëposhtme do t’u kërkohet të karantinohen për dhjetë ditë pasi të mbërrijnë në Zvicër.

Sipas rregullave në fuqi që nga 8 Shkurti, njerëzit mund të lënë karantinën pas vetëm shtatë ditësh, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Rajonet e vendeve fqinje në listën e karantinës së Zvicrës

Këtu është lista e rajoneve në 3 maj. Një pjesë e vogël e vendeve të reja janë shtuar. Kjo përfshin Meksikën, Egjiptin, Katarin dhe Ishujt e Kepit të Verdës.

Maldivet u hoqën nga 3 maji.

Më 26 Prill, India u shtua në listë me efekt të menjëhershëm për shkak të përhapjes së një mutacioni të virusit atje.

Franca

Rajoni Val-Lo-Loire, rajoni Hauts-de-France, rajoni Ile-de-France, rajoni i Normandisë, rajoni Occitanie, rajoni Pays de la Loire, rajoni Provence-Alpes-Côte d’Azur dhe rajoni Bretagne dhe rajoni Nouvelle -Akuitania.

Italia

Rajonet e Lazios, Venetos, Emilia Romagna, rajoni Friuli / Venezia Giulia, Campania, Liguria, Marche, Toscana dhe Regione Puglia.

Austri

Burgenland, Austria e Epërme, Vjena, Carinthia, Austria e Poshtme, Salzburgu dhe Stiria

Gjermania

Thuringia dhe Saksonia.

Vendet në listën e karantinës së Zvicrës

Zvicra gjithashtu vendosi që disa vende do të shtohen në listë më 3 maj.

Vendet e mëposhtme ishin në listë deri më 31 Mars dhe do të mbeten në listë: Armenia, Andorra, Bahrejni, Belgjika, Brazili, Bullgaria, Kanada, Ishujt Kepi Verde, Kili, Kroacia, Qiproja, Republika Çeke, Egjipti, Estonia, Greqia, Hungaria, India, Jordania, Kuvajti, Kosova, Letonia, Libani, Lituania, Luksemburgu, Maldivet, Malta, Meksika, Moldavia, Monako, Mali i Zi, Holanda, Maqedonia e Veriut, Palestina, Paraguai, Peruja, Polonia, Katari, Rumania, San Marino , Suedi, Serbi, Sishel, Sllovaki, Slloveni, Afrika e Jugut, Tanzani, Turqi, Ukrainë dhe Uruguai.

Pse janë ndaluar disa vende, ndërsa në raste të tjera janë të ndaluara rajonet?

Zvicra imponon kërkesën për karantinë vetëm në zona ose rajone të caktuara të kombeve në kufi sesa në vendet e tëra.

Arsyeja është “lidhjet e ngushta ekonomike, shoqërore dhe kulturore që ekzistojnë me vendet fqinje. Incidenca e infeksioneve shqyrtohet në zona individuale sesa në vend si një i tërë ”, tha Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH).

Kjo është vetëm për vendet që ndajnë një kufi me Zvicrën.

Karantina është e detyrueshme për njerëzit që vijnë nga vendet dhe rajonet ku incidenca e infeksioneve tejkalon atë të Zvicrës me më shumë se 60, e cila është pak më shumë se 360 ​​raste për 100,000 banorë deri më 10 Shkurt 2021.

Çfarë përfshin saktësisht një karantinë?

Ju duhet të njoftoni mbërritjen tuaj tek autoritetet shëndetësore në kantonin tuaj të banimit brenda 48 orësh.

Më pas duhet të qëndroni në shtëpinë tuaj ose në një strehim tjetër të përshtatshëm për 10 ditë, pa dalë jashtë ose duke pritur mysafirë.

Kushdo që nuk pajtohet mund të gjobitet deri në 10,000 franga.

Gjithashtu vini re se një test negativ Covid nuk ju përjashton nga detyrimi për karantinë – por mund t’ju ndihmojë të lini karantinë pas shtatë dhe jo dhjetë ditësh.

Sidoqoftë, disa udhëtarë përjashtohen nga kërkesa – për shembull ata që vijnë në Zvicër për një arsye të rëndësishme pune që nuk mund të anulohet ose të planifikohet përsëri, individët që udhëtojnë për një arsye të rëndësishme mjekësore që nuk mund të shtyhet dhe udhëtarët tranzit të cilët kanë kaluar më pak se 24 orë në një vend ose zonë me një rrezik në rritje të infeksionit.

Ndërsa situata epidemiologjike në të gjithë botën po ndryshon vazhdimisht, lista azhurnohet çdo 14 ditë.

Si ka ndryshuar kjo me kalimin e kohës?

Në 25 Mars, së bashku me SH.B.A. dhe MB, vendet e Antigua dhe Barbuda, Barbados, Irlanda, Katari, Lituania dhe Shën Lucia janë hequr.

Në Francë, rajoni Nouvelle-Aquitaine u hoq në 25 Mars ndërsa në Itali, rajoni Pulia është hequr nga lista.

Greqia, Xhamajka, Paraguai, Tanzania dhe Ukraina u shtuan në 5 Prill.

Disa rajone të vendeve fqinje u shtuan nga 22 Mars: Thuringia (Gjermani), Korsika (Franca), Bazilikata, Lazio dhe Veneto (Itali), Burgenland, Austria e Epërme dhe Vjena (Austri).

Zvicra gjithashtu vendosi që disa vende do të shtohen në listë në fuqi nga 22 Mars: Belgjika, Palestina, Bullgaria, Jordania, Katari, Kosova, Maqedonia e Veriut, Polonia, Rumania, Hungaria, Uruguai dhe Qipro.

Disa rajone të Francës dhe Italisë, dy shtete në Gjermani, së bashku me Shqipërinë, Bahreinin, Kolumbinë, Serbinë, Seychelles, Shën Lucia, Shën Vincenti dhe Grenadinet dhe Emiratet e Bashkuara Arabe u shtuan në 10 Shkurt.

Shteti i Saksonisë (Sachsen), rajoni Veneto i Italisë dhe kombi i Qipros u hoqën në 10 Shkurt.

Dhjetë vende – Qipro, Estonia, Izraeli, Letonia, Libani, Malta, Monako, Portugalia, Sllovakia dhe Spanja – do të vendosen gjithashtu në listën e karantinës nga 1 shkurt.

Brazili u shtua në listë në 21 Janar, ndërsa Kroacia, Danimarka, Gjeorgjia, Luksemburgu dhe Serbia u hoqën prej saj.

Vendet që ishin në listë para 1 shkurtit dhe mbeten në listë janë: Andorra, Republika Çeke, Irlanda, Lituania, Mali i Zi, Holanda, Panama, San Marino, Sllovenia, Suedia, Afrika e Jugut, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

Nga 25 Mars, Zvicra ka hequr Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar nga lista, së bashku me Antigua dhe Barbuda, Barbados, Irlanda, Katari, Lituania dhe Shën Lucia.

Në Francë, rajoni Nouvelle-Aquitaine është hequr, ndërsa në Itali, rajoni Pulia është hequr nga lista.

Nga 5 Prilli, Greqia, Xhamajka, Paraguai, Tanzania dhe Ukraina do të shtohen në listë.

Siç raportoi The Local, disa vende dhe rajone u hoqën gjithashtu në 19 Prill.

Ishulli francez i Korsikës është hequr, së bashku me rajonet italiane të Abruzzo, Basilicata, Molise dhe Umbria.

Izraeli, Emiratet e Bashkuara Arabe, Xhamajka dhe Shqipëria janë hequr.

Një pjesë e vogël e vendeve të reja janë shtuar që nga 3 maji. Kjo përfshin Meksikën, Egjiptin, Katarin dhe Ishujt e Kepit të Verdës.

Maldivet u hoqën nga 3 maji.